مشاوره حقوقی پیش فروش آپارتمان

مشاوره حقوقی پیش فروش آپارتمان

مشاوره حقوقی پیش فروش آپارتمان در معاملات خرید و فروش آپارتمان اهمیت ویژه‌ای دارد. پیش فروش کردن آپارتمان را می‌توان یکی از اصلی‌ترین راهکارهایی دانست که بخش قابل توجهی از پیمانکاران و فروشندگان به وسیله آن هزینه تامین ساخت بنا را کامل می‌کنند. با این حال باید عنوان کنیم که متاسفانه این فرایند عاری از مشکل نیست. برای مثال ناگهان به دلیل افزایش قیمت مصالح یا ورشکستگی فروشنده، امکان تکمیل بنا وجود نداشته و همین عامل هم دعاوی مختلفی را به دنبال خواهد آورد. موضوع دیگری که در این میان به چشم می‌خورد، نداشتن قراردادهای صحیح مابین طرفین است که باعث می‌شود در نهایت حقوق یکی از آنها ضایع شود.

دریافت مشاوره حقوقی پیش فروش آپارتمان، راهکار بسیار ایده‌آلی است که می‌تواند تا حد زیادی مانع از بروز مشکلات فوق شده و شانس افراد جهت موفقیت در پرونده‌هایشان را افزایش دهد. ما در ادامه این مقاله سعی داریم تا مروری بر این موضوع مهم داشته و جنبه‌های مختلف آن را خدمت شما عزیزان بیان کنیم. لذا اگر درگیر چنین دعاوی هستید، توصیه می‌کنیم که حتماً ما را تا انتهای این مقاله همراهی فرمایید.

پیش فروش آپارتمان و دعاوی مرتبط با آن

پیش فروش آپارتمان از رایج‌ترین شیوه‌های معامله توسط پیمانکاران و فروشندگان املاک است که به وسیله آن سعی دارند تا هزینه‌های کامل کردن ساختمان را تامین کرده و بدین ترتیب مشکل مالی در فرایند آن نداشته باشند. البته بسیاری از متقاضیان این عقد را با پیش خرید آپارتمان هم بیان می‌کنند. غالبا عبارت پیش خرید برای خریداران و پیش فروش برای فروشندگان استفاده می‌شود. اگرچه هر دوی آنها معنای نسبتا مشترکی را می‌رسانند، اما برای طرفین مشخصی از پرونده استفاده خواهند شد. 

 پیش فروش ساختمان در بسیاری از کشورهای پیشرفته به عنوان راهکار موثری جهت تسریع فرایند ساختمان سازی استفاده می‌شود. اما باید عنوان کنیم که تورم ناشی از مصالح در کشور ما باعث می‌شود تا در اکثریت موارد، این راهکار به دعاوی مختلفی ختم شود. به نحوی که قیمت پیش فروش شده آپارتمان بر مبنای قیمت مصالح در تاریخ مذکور یا دست کم بازه زمانی پیش بینی شده در آینده خواهد بود.

اما گاهاً میزان تورم و البته مشکلات در مسیر ساخت آپارتمان‌ها باعث می‌شود تا قیمت مصالح بیش از مقدار مشخص شده افزایش پیدا کند. این عامل هم در نهایت باعث ورشکستگی پیمانکار شده و مانع از اتمام پروژه در زمان مقرر خواهد شد. همچنین ممکن است در برخی از موارد، فروشندگان نسبت به ساخت و ساز بر روی املاک مشکل دار اقدام کنند که عملاً از لحاظ قانونی سند مشخصی نداشته یا مشکلات حقوقی دیگری دارند.

این عامل در نهایت منجر به بروز مشکلات دیگر برای خریداران خواهد شد. انجام کلاهبرداری‌های مختلف، عدم پایبندی طرفین به تعهدات و… از دیگر دعاوی حقوقی رایج در این حیطه است که باعث می‌شود تا پرونده‌های مختلفی حول محور این موضوع در دادگاه‌ها به وجود بیاید. جالب است بدانید که می‌توان بخش اعظم این مشکلات را به وسیله یک مشاور حقوقی پیش فروش آپارتمان و البته نگارش قراردادی مناسب برطرف کرد.

مشاوره حقوقی پیش فروش آپارتمان
مشاوره حقوقی پیش فروش آپارتمان

نکات مهم برای نگارش قرارداد پیش فروش آپارتمان 

یکی از مهمترین منشا مشکلاتی که برای افراد به وجود می‌آید، نداشتن قرارداد مناسب و ایده‌آل میان طرفین است. به بیان ساده‌تر، خریداران در هنگام معامله توجه چندانی به قرارداد ندارند. همین عامل هم سبب می‌شود تا بعد از بروز مشکلات مذکور،امکان پیگیری حقوقی مناسب را نداشته و نتوانند به شیوه مناسب آنها را برطرف کنند. به صورت کلی شما بایستی در فرایند قرارداد، نکات مختلفی را در نظر داشته باشید که ما برخی از آنها را در ادامه خدمت شما ذکر می‌کنیم.

  • حتماً در فرایند قرارداد سعی کنید تا یک شاهد سالم و بالغ را احضار کنید که امضای او به همراه مشخصات و کد ملی اش در قرارداد ذکر شده باشد. از طرف دیگر قرارداد را حتماً در دفترخانه‌های اسناد رسمی یا مشاور املاک معتبر منعقد کنید که کد رهگیری و اعتبار قانونی لازم داشته باشد.
  • سعی کنید تا همان روز اول یک نسخه از قرارداد را از دفترخانه اسناد رسمی یا مشاور املاک مورد نظر دریافت کنید. به خاطر بسپارید که امتناع مشاور املاک از ارائه آن یا کد رهگیری، می‌تواند نشان از مشکل‌دار بودن سند یا موارد مشابه آن باشد
  • در صورتی که مبلغی را به فروشنده پرداخت کرده‌اید، حتماً یک رسید دستی از او بگیرید. این رسید بایستی امضا و اثر انگشت او را داشته و دو شاهد نیز پای آن را امضا کرده باشند. در متن رسید هم بایستی ذکر شده باشد که مبلغ به چه منظوری ارائه شده است. لازم به ذکر می باشد که این سند نیازی به تنظیم توسط مشاور املاک یا دفترخانه‌ها ندارد.
  • هیچگاه برای فرار از پرداخت کمیسیون یا هزینه‌های ثبت، سعی به تنظیم قراردادهای دستی نداشته باشید. بلکه حتماً آنها را در مشاور املاکی‌های معتبر یا دفترخانه‌های ثبت و اسناد رسمی تنظیم کنید. این کار باعث می‌شود تا در آینده قادر به پیگیری مشکلات احتمالی باشید.
  • در صورتی که متوجه شدید ملک به چند نفر فروخته شده، سعی کنید تا بدون تاخیر شکایت خود را در مراجع قضایی ثبت کرده و بدین ترتیب ضامن حقوق خود باشید.
    مقاله‌ای درباره مشاوره حقوقی الزام به تنظیم سند تهیه کرده‌ایم که در صورت تمایل مطالعه فرمایید.

راهکار مناسب جهت جلوگیری از کلاهبرداری در پیش فروش آپارتمان 

متاسفانه بخشی از فروشندگان و مشاورین املاک، با راهکارهای از پیش تعیین شده سعی دارند تا املاکی را پیش فروش کنند که عملاً مطابق با توصیفات آنها نبوده یا مشکلات حقوقی دیگری دارد. این عامل می‌تواند باعث بروز دعاوی گوناگون و البته ضایع شدن حق خریداران شود.

لذا توصیه می‌کنیم تا جهت جلوگیری از این مشکلات و البته داشتن توانایی پیگیری در آینده، چند نکته مهم را در هنگام اخذ قرارداد در نظر داشته باشید. اولین مورد ذکر کردن کلمه پیش فروش شدن ملک در متن قرارداد است. با این کار بعداً می‌توانید اثبات کنید که شما ملکی را در هنگام قرارداد تحویل نگرفته و صرفاً بابت پیش فروش مبلغ را پرداخت کرده‌اید.

همچنین سعی کنید تا یک ضامن معتبر ضمن اجرای قرارداد وجود داشته باشد. برای مثال فروشنده بهتر است شرکت حقوقی خود یا هر شخص معتبر دیگری را ضامن اجرای قرارداد سازد. افزون بر این موارد سعی کنید تا یک قولنامه رسمی هم بعد از قرارداد تنظیم کنید.

در این قولنامه می‌توانید برخی دیگر از مفاهیم مانند فرایندهای ساخت، تضمین تحویل به موقع و موارد مشابه را در آنها ذکر کنید. در آخرین گام سعی داشته باشید تا مبلغ پیش فروش را در طول پروژه و در مراحل گوناگون به فروشنده ارائه دهید. این کار باعث می‌شود تا در صورت هرگونه اقدام مشکوک، از ضایع شدن حقوق شما و خورده شدن پول به صورت یکجا جلوگیری شود.

نحوه انصراف در صورت تاخیر هنگام تحویل آپارتمان 

یکی از موضوعات شاخصی که می‌تواند ذهنیت بسیاری از متقاضیان را به سمت خود درگیر کند، انصراف از پروسه پیش فروش آپارتمان است. برای مثال ممکن است فروشنده دچار خلاف وعده شده و تاخیر زیادی جهت تحویل ساختمان داشته باشد. این موضوع هم برای بسیاری از خریداران ناخوشایند است ؛چرا که شاید بتوانند با مبلغ پیش فروش، آپارتمان دیگری را خریداری کند در این حالت است که خواهان انصراف خواهند بود.

اما متاسفانه اکثریت آنها نمی‌دانند که چگونه این موضوع را پیگیری نمایند. در این رابطه باید عنوان کنیم که بابت انصراف از چنین معاملاتی، بهتر است ابتدا در متن قرارداد، خیارات و شروط مرتبط با فسخ آن را ذکر کنید. برای مثال عنوان کنید در صورتی که تاخیر در محدوده مشخصی ادامه داشته باشد، شما امکان فسخ قرارداد و دریافت تمام مبلغ یا زیان‌های مربوط به آنها را خواهید داشت.

همچنین قانون شرایط مختلفی را برای فسخ این گروه از قراردادها ارائه داده که آنها را به عنوان خیارات فسخ می‌شناسند. برای اینکه بتوانید بر اساس شرایط خود بهترین خیارات فسخ را یافته و بر این مبنا نسبت به قرارداد اقدام کنید، توصیه می‌کنیم که حتماً یک مشاوره حقوقی پیش فروش آپارتمان دریافت نمایید. افزون بر این موارد توصیه می‌شود تا جهت جلوگیری از بروز این مشکلات، حتما یک مشاور حقوقی پیش فروش آپارتمان دریافت کنید. چرا که مسلماً در فرایند معاملات برای شما مفید خواهد بود.

چرا باید مشاوره حقوقی پیش فروش آپارتمان دریافت کنیم؟

متاسفانه فرایند پیش فروش آپارتمان در کشور ما با دعاوی بسیاری همراه است. برای مثال غالباً اکثریت فروشندگان به دلیل مشکلات ناشی از تورم، نمی‌توانند در موعد مقرر نسبت به اتمام ساختمان‌ها اقدام کنند. این عامل هم زیان‌های زیادی را از لحاظ مادی برای خریداران و البته خود آنها هم به همراه خواهد داشت.

بدین منظور توصیه می‌شود تا قبل از انجام هرگونه قرارداد مرتبط در این زمینه، ابتدا یک مشاوره حقوقی پیش فروش آپارتمان دریافت کنید. در واقع به وسیله این دسته از مشاوره‌ها می‌توانید یک قرارداد بهتر، دقیق‌تر و البته قانونی منعقد کنید که بعدها در صورت بروز هرگونه مشکل، قادر به پیگیری آن هستید.

افزون بر این موارد می‌توانید به وسیله مشاوره حقوقی، مشکلات احتمالی در این حیطه را بهتر پیگیری کرده و راهکار مناسبی جهت غلبه بر آنها بیابید. برای مثال اگر فروشنده قادر به تحویل ملک نیست یا بهانه‌های دیگری را در این زمینه بیان می‌کند، شما می‌توانید با دریافت مشاوره حقوقی راهکار مناسب جهت برخورد قانونی یا ملزم کردن او به تحویل بنا را بیابید.

از طرفی دیگر با استفاده از این مشاوره‌ها می‌توان به شیوه ایده‌آل‌تری نسبت به تنظیم دادخواست یا پیگیری امورات اداری اقدام کرد. مجموع این موارد در کنار همدیگر باعث شده تا بخش قابل توجهی از متقاضیان، قبل از انجام هرگونه اقدام دیگر، ابتدا یک مشاور حقوقی دریافت کرده و سپس گام‌های قانونی را بردارند.

هزینه مشاوره حقوقی پیش فروش آپارتمان

اگر تا کنون دعاوی مرتبط با املاک را در دادگاه مطرح کرده باشید، به خوبی می‌دانید که هزینه رسیدگی آنها زیاد بوده و غالباً بر مبنای درصدی از ارزش ملک خواهد بود. این عامل سبب شده تا بسیاری از متقاضیان تصور کنند که هزینه مشاوره حقوقی پیش فروش آپارتمان هم ارقام بالایی است.

چنین موردی هم آنان را از ارجاع به سمت متخصصان و مشاورین حرفه‌ای در این زمینه باز می‌دارد. در این رابطه باید عنوان کنیم که خوشبختانه هزینه مشاوره بر مبنای دقیقه مشخص شده و غالباً ارقام اندکی است. به نحوی که شما می‌توانید با بودجه‌های چند صد هزار تومانی، یک مشاوره کامل جامع و دقیق داشته باشید. چنین مولفه‌ای سبب شده تا از لحاظ اقتصادی بسیار سودآور باشد؛ چرا که با این هزینه‌های اندک می‌توان از زیان‌های بزرگ در آینده پیشگیری کرد.

بهترین وکیل برای مشاوره حقوقی پیش فروش آپارتمان

مسلماً هر وکیلی در حیطه مشخصی تسلط بیشتری داشته و در آن زمینه می‌تواند مشاوره‌هایی را ارائه دهد. پیش فروش ساختمان هم از این قاعده مستثنا نیست. لذا هر اندازه که وکیل انتخابی شما اطلاعات بیشتری در این حیطه داشته باشد، یقیناً به گزینه مناسب‌تری برای شما بدل خواهد شد. متاسفانه بخش قابل توجهی از این متقاضیان نمی‌دانند چگونه چنین وکلایی را بیابند.

ما در موسسه آرمان وکالت سعی کرده ایم تا حرفه‌ای‌ترین و بهترین متخصصان این حیطه را در تیم خود گردآوری کرده و خدمات آنها را با قیمت‌های مناسب به افراد ارائه دهیم. لذا اگر شما هم درگیر چنین دعاوی هستید، می توانید هم اکنون با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول 

مهمترین نکته برای جلوگیری از دعاوی حقوقی مربوط به پیش فروش آپارتمان در آینده یا پیگیری ساده‌تر آن چیست؟ 

انعقاد یک قرارداد مناسب و عمل به آن را می‌توان مهمترین موضوع در این زمینه دانست.

آیا وجود شاهد در تنظیم قرارداد الزامی است؟ 

بله بایستی برای تنظیم قرارداد و دریافت رسید حتماً شاهد بالغ و سالم داشته باشید.

آیا هزینه مشاوره حقوقی پیش فروش آپارتمان زیاد است؟ 

خیر این هزینه عموماً بر مبنای دقیقه مشخص شده و در محدوده چند صد هزار تومان یا کمتر قرار می‌گیرد.

پیام بگذارید

02191014048